Pył aluminiowy – potrzebny, czy szkodliwy
monitor radioaktywności
Pył aluminiowy to sproszkowany glin, który znajduje szerokie zastosowanie, zarówno w przemyśle, hutnictwie, jak i w syntezie chemicznej, czy nawet przemyśle spożywczym. W sieci krąży jednak wiele ostrzeżeń przed użytkowaniem pyłu aluminiowego, podobno przenika przez skórę i może osadzać się w płucach. Jaka jest więc prawda o tym zastosowaniu aluminium? Pyłu glinowego używa się przede wszystkim do otrzymywania metali ciężkich w hutnictwie.
W procesie tym powstaje termit, wykorzystywany również do produkcji broni, czy w procesie spawania (na przykład rur lub szyn pociągowych). Kolejne zastosowanie to właśnie przemysł spożywczy, służy tam, jako barwnik, wykorzystywany zwłaszcza w cukiernictwie, do barwienia ciast. Należy jednak być szczególnie ostrożnym, gdyż pył aluminiowy należy do pyłów bardzo silnie wybuchowych, na szczęście istnieją odpowiednie sposobu zapobiegania nieszczęściu.
Ważne też, by unikać kontaktu pyłu aluminiowego ze skórą, bo nawet jeśli nie wniknie w fakturę ciała, jest bardzo trudny do usunięcia i zmycia.