Informatyka w służbie medycyny
https://kariera.comarch.pl/
Trudno byłoby zakończyć wywody na temat roli i sukcesów technologii informacyjnej pomijając świat medycyny. Obecnie leczenie pacjentów nie byłoby tak skuteczne, gdyby nie szereg nowoczesnych urządzeń, z których mogą korzystać lekarze na całym świecie – również w Polsce. Pomagają one zarówno w prowadzeniu terapii, jak i diagnozowaniu chorób.
Fundamentem, na którym zostały wymyślone i stworzone przez inżynierów, jest IT. Bez elektronicznych układów, specjalistycznego oprogramowania oraz przetwarzania danych nie można by wykonać szeregu niezbędnych badań, a realia sali operacyjnej także musiałyby się cofnąć wiele lat wstecz. Szczęśliwie nie mamy tego problemu.
Jedno z ważniejszych pod względem diagnostycznym badań, czyli USG, odbywa się dzięki naszpikowanej nowoczesnością maszynie. Głowica jest w stanie z ogromną precyzją zobrazować stan organów, tkanek, mięśni i układu kostnego. Aparaty USG są także konieczne przy prowadzeniu ciąży.
Badanie to pozwala stwierdzić, w jakiej kondycji jest dziecko, czy rozwija się prawidłowo. Obraz z badania można zarejestrować w postaci filmu lub sekwencji zdjęć, zgrać na płytę lub pamięć przenośną i przekazać rodzicom. Z kolei dzięki funkcji 3D lekarz jest w stanie za pomocą odpowiedniego urządzenia uzyskać bardzo dokładny, trójwymiarowy obraz badanego obiektu – w tym także płodu.
Prawdziwą perełką, jeśli mowa o wkładzie IT w rozwój medycyny, są roboty chirurgiczne. To urządzenia, które pozwalają operować pacjenta za pośrednictwem idealnie precyzyjnych narzędzi sterowanych przez chirurga za pomocą specjalnego joysticka. Robot podłączony do internetu pozwala operować lekarzowi znajdującemu się na drugim końcu świata.